سبک‌های هنری (4)- پره‌ رمانتیسم

سبک‌های هنری (4)- پره‌ رمانتیسم

(8/9/1390-412)

 

پره‌ رمانتیسم

 

    به معنی "پیش از رمانتیسم" است و مکتبی بود که در بین زمان کلاسیک و رمانتیسم ایجاد گردید.

   این مکتب در حقیقت واسطه‌ای بود برای تبدیل مکتب رسمی، خشک و جمود کلاسیک به  رمانتیسم. برای رسیدن به دوران اعتلای رمانتیسم،دوره پره رمانتیسم در ادبیات فرانسه ایجاد گردید. آغاز این دوره را از نیمه دوم قرن 18 دانسته‌اند. آغازگر این مکتب را ژان‌ژاک روسو با نوول «هلوئیز جدید» می‌توان دانست. او در این اثر به بررسی یا بیان احساس‌های درونی آدمی و احوال روح انسانی پرداخته که این امر، خود به معنای مخالفت با قراردادهای کلاسیک بود.

«دیده‌رو»، گردآورنده دایره‌المعارف کبیر فرانسه، هم آثاری شبیه به سبک رمانتیسم از خود به جای گذاشته و  در حقیقت می‌توان گفت که او نوید ظهور مکتبی جدید را داده است. این حرکت تدریجی تا آغاز قرن نوزدهم ادامه داشت و سرانجام قوانین عقلی خشک و بی‌روح، جای خود را به خواهش‌های دل و تمنیات باطنی سپرد.

بعد از فرانسه این مکتب پا به نقاط دیگر جهان هم گذارد و برای مثال «برناردن دوسن پیر» و «شاتوبریان» از جمله نویسندگانی بودند که موجب گسترش این سبک ادبی گردیدند.

پره‌رمانتیست‌ها برای بیان احساسات جدید در پی سرمشق‌های دیگری بودند و در انگلیس و آلمان ـ که ادبیات آزادتر بود ـ توانستند که فضایی را برای این تمرین  بیابند

برخی از پیروان پره‌رمانتیسم:

ادوارد یانگ

توماس‌گری

سالمون گسنر

ولفگانگ گوته

فردریخ شیلاو

ولتر

دیده‌رو

لوئیس مرسیه

 قابل ذکر است که رمان نیز در این میان،  رفته‌رفته راه خود را باز می‌یابد و نویسندگان به بیان احساسات، واقعیات زندگانی و توصیف زندگی بورژواها می‌پردازند.

 

در تهیه این مجموعه نوشتارها، از "دایره المعارف ادبی، عبدالحسین سعیدیان، انتشارات ابن‌سینا"،  "مکتب‌های ادبی، رضا سید حسینی"،  "دروس اختصاصی هنر- جلد اول، علیرضا کوچکی، انتشارات نورین سپاهان اصفهان"، "تقریرات دوره تاریخ هنر" جناب آقای رویین پاکباز و همچنین برخی تحقیقات  جناب آقای احمد احمدی بهره برده شده است.

(مهدی رزاقی)

 

/ 8 نظر / 61 بازدید
فائزه

سلام و آرزوی قبولی عزاداریها.. فکر نمیکردم انقدر سبک و مکتب هنری داشته باشیم.[تعجب] سپاس ازتون..[گل]

ساناز

"سلام این لینک پرسشنامه آنلاینی در مورد امنیت فرهنگی است. ممنون می شم اگه آن را تکمیل و ارسال کنید. http://fws.ut.ac.ir/rtl/winquestion.aspx?path=http://bakhshaei.com/mo3/default2.html "

متا

سلام [گل] بحث محققانه و جالبی را شروع کرده اید . من که استفاده برده و می برم موفق باشید . و متشکرم [گل]

چرا از خودتون چیزی نمی نویسین؟

شبخوان

سلام [گل]

رها(مریم اسدپور)

سلام و تسلیت ایام...[گل] ماشالله به این این همه مکاتب هنری! ماشالله به شما! فائزه جان،منم گمون نمی کردم!!!ولی اینگار وسیع تر از گمون ماست!![لبخند] التماس دعا... یاعلی...