سبک‌ها و مکتب‌های هنری(6)

سبک‌ها و مکتب‌های هنری(6)

 (29/5/1390-406)

 

سبک امپرسیونیسم

این سبک از سال 1871 شروع شده و در واقع عکس‌العملی در برابر ماشینیزم بود. مانه، که از پیشتازان این شیوه بود، خود در گذشته به ناتورالیسم گرایش داشت. این سبک را می‌توان مهمترین سبک بعد از گوتیک و رمانتیک دانست. این سبک هنرِ  ثبت لحظات گذرا است و هنرمند می‌کوشد یک حالت گذرا را در زندگی نشان دهد یا یک تغییر را ثبت کند. در این‌جا لحظات مطرح است. رنگ‌های معمولی جایی ندارند بلکه رنگ تابع احساس و لحظه تازه می‌باشد. این نام از «تأثیر طلوع آفتاب» اثر «مونه» گرفته شده است. امپرسیونیست به معنی «تأثیرگرایان» است.

 از نقاشان این دوره می‌توان به"مانه، لوترک، مونه، رنوار، سیسیلی، پیسارو، دگا، برت، موریس، گوگن، ون‌گوک و…" اشاره نمود.

 

نئوامپرسیونیسم (پوانتلیزم،نقطه‌گرایی)

سورا و سینیاک که در وهله اول خود از امپرسیونیست‌ها بودند به سرعت آن را پشت سر گذاشتند. به باور آن‌ها امپرسیونیسم به اندازه کافی از اصول علمی استفاده نکرد. این دو با بهره‌گیری از دانش فیزیک، رنگ‌هایی را ایجاد کردند که تأثیر بصری زیاد می‌گذاردند. آن‌ها این نوآوری را با استفاده از لکه‌های رنگی خالص، نه با آمیختن رنگ‌ها با یکدیگر، انجام دادند (با توجه به اثر متفاوت تنالیته‌های رنگی در فاصله‌های مختلف این تابلوها را باید از دور نگاه کرد).

 به این شیوه نقطه‌چینی علمی یا نقطه‌گرایی هم می‌گویند.

 

فوویسم

سمت‌وسوی کلی جریان‌های هنری در قرن20 به سوی انتزاع(ابسترکت)، تجرید و وهم است.

در سال 1905 گروهی از نقاشان از جمله "هنری ماتیس" در نمایشی از کارهای خود از رنگ‌های تند و یکپارچه به صورت جسورانه‌ای استفاده کردند.یکی از منتقدین این حرکت‌ها، آنان را "فوو" (جانور وحشی) خواند و آن‌ها نیز همین نام را پذیرفتند.

فوویست‌ها به رنگ واقعی اشیاء(بدون لحاظ کردن تاثیرهماهنگی رنگ‌ها برای ایجاد تأکید زیباشناسانه و. . . در طرح) بی‌توجه بودند. برخی آثار وان‌گوک را محرک و آثار گوگن را تشدید کننده این حرکت می‌دانند.

 همچنین سرامیک‌های ایرانی، موزاییک‌های بیزانس و به ویژه مطالعه هنر شرق از عوامل مؤثر بر هانری ماتیس در این سبک بوده است.

 

اکسپرسیونیسم

تقریباً معاصر با فوویست‌ها در فرانسه، این نهضت در آلمان و کشورهای اسکاندیناوی شکل و رشد پیدا کرد. اکسپرسیونیسم را «حالت‌گرایی» یا «تشدید حالت‌ها» معرفی کرده‌اند. «مونش» پیشتاز این نهضت است و برای مثال در تابلوی «فریاد» او، مضمون باطنی بر کاربرد تناسبات ظاهری می‌چربد.

البته اساس کار حالت‌گراها بر پایه کارهای «وان‌گوک»، تأثیر ماسک‌های افریقایی و همچنین نیروی عاطفی کارهای مونش است. این سبک، شیوه‌ای برای بروز احساسات درونی و حالات ویژه روانی است و در واقع عینیت بخشیدن به سوژه ذهنی را دربرمی‌گیرد.

 از جمله نقاشان این سبک می‌توان به مونش، امیل نولده، ایگرن‌شیل، کوکوشکا، هگل، مولر و بکمان اشاره نمود.

 

 

آبستره

از «ابسترکت»به معنی «تجرید و انتزاع» می‌آید. کاندینسکی، که خود از فوویست‌های پیوسته به این مکتب بود، باور داشت که با حذف هرگونه شباهتی با عالم مادی، به ماهیت شکل و رنگ، ماهیتی روحی می‌بخشد. در این‌جا مضمون، موضوع و محتوی به گونه‌ای مستقل از خط و رنگ و ساختار ظاهریوجود دارد.

از جمله نقاشان این سبک می‌توان به کاندینسکی، کلی و موندریان اشاره نمود.

 

 

کوبیسم

به پیروی از ایده‌ها و کارهای «سزان»، این سبک توسط پیکاسو و براک به طور مستقل از هم ایجاد شد. به نظرسزان" هرچه در طبیعت هست از ترکیب کره، مخروط و استوانه ایجاد شده و نقاشی نیز باید برهمین اساس باشد."

در شیوه کوبیسم چون جوهر اشکال مطرح است، بنابراین شکل (Form) اهمیت زیادی دارد و رنگ در مقایسه با آن از چندان اهمیتی برخوردار نمی‌باشد.

کوبیسم3 مرحله دارد:

    1.     شکل ثابت و اساسی اشیاء مد نظر است و هدف تبدیل اشیاء و اشکال مختلف به اشکال هندسی می‌باشد. (کوبیسم اولیه)

    2.     وجوه اشکال مختلف را در یک آن نمایش می‌دهند. یعنی اثر ناظر به همه وجوه اجسام از نیم‌رخ، تمام‌رخ، درون و بیرون باشد.( کوبیسم تحلیلی)

    3.     در این مرحله از نمایش اشیاء هم صرف‌نظر می‌شود و موضوع به گونه‌ای شکسته به اجزاء تجزیه می‌شود.

معروف‌ترین تابلو پیکاسو در این سبک:  اثر "گرانیکا‌" (مربوط به حمله هوایی آلمان به شهر گرانیکا می‌باشد)

 

 

 

فوتوریسم (آینده‌گرایی)

بانی آن "فیلیپوتوماسومارینتی"(؟) است.  این حرکت قبل از جنگ جهانی در ایتالیا شکل گرفت و پیروان آن  اعلام کردند که هدفشان «بیان گرداب زندگی جدید، زندگی فولاد و تب و غرور و سرعت سرسام آور می‌باشد.»

 

در تهیه این مجموعه نوشتارها، از "دایره المعارف ادبی، عبدالحسین سعیدیان، انتشارات ابن‌سینا"،  "مکتب‌های ادبی، رضا حسینی"،  "جلد اول دروس اختصاصی هنر، علیرضا کوچکی، انتشارات نورین سپاهان اصفهان"، "تقریرات دوره تاریخ هنر" جناب آقای رویین پاکباز و همچنین برخی تحقیقات  جناب آقای احمد احمدی بهره برده شده است.

 

 

/ 6 نظر / 40 بازدید
شرکت یگانه زنبور کاسپین

ژله رویال یا اکسیر جوانی بی نظیرترین ماده غذایی 100% طبیعی از فرآورده های زنبور عسل میباشد که مطابق مستندات علمی و گزارشات مصرف کنندگان آن در درمان و پیشگیری بیماری ها و نارساییهایی چون: ضعف عمومی بدن ،کم خونی ،اضافه وزن (اشتهای زیاد)،وزن کم (کم اشتهایی) ، پوکی استخوان ، کم کاری کبد، افسردگی ، ناتوانی های جنسی ، ناراحتی های معده ،آلزایمر ،پروستات ، ام اس، ریزش مو ، آرتروز ، دیابت ، آسم ،ناراحتی های قلبی -عروقی ... تاثیرقابل توجهی دارد.ژله رویال درتقویت حافظه، سیستم ایمنی بدن ،التیام زخم ها ، بهبود سوخت و ساز بدن (متابولیسم) و تنظیم قاعدگی موثر است. مصرف ژله رویال برای افرادی که در حال رشد هستند، ورزشکاران ، خانم های باردارو افرادیکه مشغله کاری و فعالیت جسمی و جنسی نسبتا زیاد دارند توصیه میشود. شرکت یگانه زنبور کاسپین زیر نظر آقای حسین یگانه راد ژله رویال 100% طبیعی و منحصر به فرد خود را با قیمت مناسب عرضه مینماید. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت ما Caspianbee.com مراجعه نمایید یا با شماره تلفنهای 22705166 و 22705167 تماس حاصل نمایید.

شراره نادري

حراج باور نکردني کمتر از قيمت خريد کمترين قيمت اجناس در کل ايران لطفا قيمتهارو مقايسه کنين خريد خوب شايسته شماست www.shopingmeg.in

فائزه

سلام و احترام. محتاج دعام. دریغ نفرمایید.

چک کردن رتبه سایت شما

سلام خوبید ؟ تا حالا رتبه سایت خودتون رو توی گوگل ، یاهو و سایت های بزرگ دیگه چک کردید ؟ یه سایت هست که می تونید پیج رنک گوگل ، رنک الکسا و رنک فیس بوک سایتتون رو توش چک کنید . فقط کافیه که برید به این آدرس : http://seo-stats.tk/ بعدش هم تو صفحه اصلی آدرس سایت خودتون رو بدون http وارد کنید تا رتبه سایتتون رو ببینید. موفق باشید

نصیری

سلام امید است در رمضان ما را هم فراموش نکرده باشید