سبک‌های هنری (1)- اکسپرسیونیسم

  سبک‌های هنری (1)- اکسپرسیونیسم

(26/7/1390-409)

تقریباً معاصر با فوویست‌ها در فرانسه، این نهضت در آلمان و کشورهای اسکاندیناوی شکل و رشد پیدا کرد. اکسپرسیونیسم را «حالت‌گرایی» یا «تشدید حالت‌ها» معرفی کرده‌اند. «مونش» پیشتاز این نهضت است و برای مثال در تابلوی «فریاد» او، مضمون باطنی، بر کاربرد تناسبات ظاهری می‌چربد.

البته اساس کار حالت‌گراها بر پایه کارهای «وان‌گوک»، تأثیر ماسک‌های افریقایی و همچنین نیروی عاطفی کارهای مونش است. این سبک، شیوه‌ای برای بروز احساسات درونی و حالات ویژه روانی است و در واقع عینیت بخشیدن به سوژه ذهنی را دربرمی‌گیرد.

 از جمله نقاشان این سبک می‌توان به مونش، امیل نولده، ایگرن‌شیل، کوکوشکا، هگل، مولر و بکمان اشاره نمود

 

اکسپرسیونیسم(expressionism)

 

 این مکتب در تئاتر و ادبیات پدید آمد و در این‌جا ـ برخلاف گذشته ـ قساوت و بیرحمی می‌توانست در قالبی آرام، و کلمات ملاطفت‌آمیز  می‌توانست با خشونت بیان شود.  در تئاترهای این سبک موسیقی، نور و دکوراسیون نقش عمده‌ای در اثرگذاری بر تماشاگر و بیان «حالت» مورد نظر  دارد. این مکتب در امریکا و آلمان بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

 

 

 

در تهیه این مجموعه نوشتارها، از "دایره المعارف ادبی، عبدالحسین سعیدیان، انتشارات ابن‌سینا"،  "مکتب‌های ادبی، رضا سید حسینی"،  "دروس اختصاصی هنر- جلد اول، علیرضا کوچکی، انتشارات نورین سپاهان اصفهان"، "تقریرات دوره تاریخ هنر" جناب آقای رویین پاکباز و همچنین برخی تحقیقات  جناب آقای احمد احمدی بهره برده شده است.

(مهدی رزاقی)

 

/ 7 نظر / 60 بازدید
متا

سلام [گل] باران چقدر خوب است و قدم زدن در زیر باران خوشتر - و چقدر این جا جای شما خالی است - چه سبز است و چه زیباست این ملک ویتنام ایکاش شما نیز اینجا بودید . [گل] [خداحافظ]

فائزه

سلام و ارادت. مثل همیشه!![گل]

متا

سلام [گل] چه روز خوبی است امروز . راستی مگر روز بد هم داریم . چه میشه قدم رنجه کنی بنده رو شرمنده کنی . به عبارتی دیگر پیش ما بیا - دوستت داریم . [گل] [خداحافظ]

رها(مریم اسدپور)

و سلام شاید آغاز یک حرف ساده باشد... سلام ساده ی من که آغاز یک حال خوب است،تقدیم به شما مهربان...[گل] یاعلی...

سایت دانلود نرم افزار

سلام. من از بازدید کننده های قدیمی وبلاگ شما هستم. با توجه به محتوای خوبی که دارید، خوشحال میشم اگر با هم تبادل لینک داشته باشیم. لطفا سایت من رو ببینید و اگر مایل بودید توی سایتم برام پیغام بگذارید تا تبادل لینک کنیم. قبلا هم پیغام گذاشتم براتون ولی جوابی ندادین :( راستی لینک کوتاه شده ست. اگر روش کلیک کنید سایت من باز میشه.