حرف‌هایی (نکته‌هایی)از سوره احزاب- قسمت دوم

حرف‌هایی (نکته‌هایی)از سوره احزاب- قسمت دوم

(21/9/1389- 379)

-          عصیان خدا و رسول، گمراهی آشکار است؛ ضلالاً مبینا(توجه به الضالین در سوره حمد)

-          38: ... و تخشی الناس و الله احقّ ان تخشیه (عجب تذکاری)

-          فلما قضی زید منها .../ ... و کان امر الله مفعولاً؛ آمدن زید( زید در عربی مثل فلانی است در فارسی مثلا، ضرب زید عمرا)

-          40: ...

-          41: ما کان محمد ابا احداً من رجالکم ...

-          پیامبر رسول الله و خاتم النبیین است/ هم رسول و هم نبی

-          42 و 43: یا ایها الذین امنوا ...

-          44: خدا و ملائک به مؤمنان صلوات می‌فرستد برای خارج کردن آنان از ظلمات به نور(توجه به آیة الکرسی؛ الله ولی الذین امنوا یخرجهم من الظلمات الی النور...)

-          خداوند به مؤمنان رحیم است

-          تحیت به مؤمنان روزی ک خدا را ملاقات می‌کندد، سلام است. تحیتهم یوم یلقونه سلام

-          45و 46: پیامبر، شاهد، مبشر، نذیر و داعی الی الله بأذنه و سراج منیر است

-          48، خداوند به پیامبر می‌گوید آزار کافران را و منافقان را فروگذارد و توکل به خدا کند که وکالت او کفایت می‌کند. و لا تطع الکافرین و المنافقین و دع اذیهم ...

-          49: خداوند به مؤمنان دستور می‌دهد اگر می‌خواهند زنان‌شان را طلاق دهند، رها کردنی جمیل باشد(سراحاً جمیلاً)/ همین تعبیر در توصیه برای پیامبر آمده(آیه 29)

-          50: ازدواج‌های حلال/ مخاطب آیه پیامبر بوده است/ انتهای آیه خالصة لک من دون المؤمنین تعمق شود.

-          بعضی احکام ازدواج فقط برای پیامبر است

-          51: ادامه آیه 50 و ... خدا تأکید می‌کند که با آگاهی این احکام را قرار داده

-          آیه 52: حکم نگه‌داشتن و رها کردن زنان برای پیامبر(ترجی من تشاء)/ برای همسر باید حقوق ادا شود اما آیا برای ما ملکت أیمانهم فرق می‌کند و اگر چنین است، علل آن بررسی شود)/ داشتن کنیز در اعراب آن زمان جزء سنت‌ها بوده و تغییر آن می‌باید به صورت تدریجی عملی گردد مانند احکام تحریم مسکرات

-          در آیه 50 خداوند امکاناتی را برای پیامبر در نحوه‌ی معاشرت با همسرانش در نظر گرفته است؛ حقوقی به او داده/ البته این برای پیامبری است که ویژگی‌ها . وسجایایی دارد که در اینجا هم بر اساس آن عمل می‌کند و خداوند نیز سفارشات اخلاقی مفصل برای او دارد؛ میثاقاً غلیظاً. ( از جمله حقوق زن را حق آمیزش با فاصله کمتر از 4 ماه دانسته‌اند و اگر شوهر برای شانه خالی کردن از این امر بکوشد، معصیت کرده است و حتی اگر به این خاطر به سفر برود سفر او سفر حرام است و احکام سفر حرام دارد مثلاً باید نماز را کامل بخواند و روزه بگیرد گر چه در سفر است)

-          52: خداوند ازدواج دیگر را برای پیامبر ممنوع می‌کند و یا تبدیل زنش را به زن دیگر، گر چه حُسن او به اعجاب وادارد(چرا صفت حسن به اعجاب وادارنده ذکر شده است و چه نسبتی با آنچه نزد پیامبر خواستنی است، داشته است)

-          53: به خانه پیامبر بدون اذن نباید داخل شد و باید موعد دعوت را رعایت نمود(به موقع آمدن و رفتن به عنوان یک توصیه اخلاقی)

 

   + مهدی رزاقی - ۸:۳٦ ‎ب.ظ ; ٢۱ آذر ۱۳۸٩