از تفسیر قرآن مرحوم آقای خمینی(2)

از تفسیر قرآن مرحوم آقای خمینی(2)

(3/11/1388-323)

 

  امام در اثنای تفسیر سوره علق و "اقراء باسم ربک الذی خلق" برای گروهی از روحانیان -که قرار بوده به روستاها و شهرها برای ترویج بروند- توصیه‌ها و تذکرهایی بیان می‌کند؛ از آن جمله است:

... همین نفسی که در انسان هست، از همه دشمنها برای انسان دشمنتر است. همه دشمنهای عالم آنقدری که از آنها می‌آید آن است که انسان را بکشند، زجرش میدهند ام جنبیک آن نفس امارة انسان، آن غیر این است که انسان را بکشد، انسانیت را می‌کشد. همه عالم جمع بشوند که انسانیت شما را بکشند تا آن چیزی که در خود شما هست آن نباشد و تغییر نکند کسی نمی‌تواند.

... ببینید با آقایانی که در محل هستند شما چطور رفتار می‌کنید. ما فرض میکنیم که شما در محل که رفتید بعضی از اشخاص منحرف هستند. پیغمبر اکرم صلی اللاه علیه و آله و سلم برای همینها غصه می‌خورد. فلعلک باخع نفسک"کهف آیه 53"

از اینکه مؤمن نشدند آنچنان غصه میخوری که مثل اینکه می‌خواهی خودت را بکشی.

   ما فرض میکنیم که شما وقتی که رفتید یک انحرافاتی دیدید، انحرافات را با انحراف اصلاح نکنید، انحراف نمی‌تواند انحراف را مستقیم کند، انحرافات را با نور هدایت خدا و باسم رب مستقیم کنید.... اگر دیدید آنجا می‌خواهد نفس اماره بگوید که حالا این آقا که اینجا مدتی بوده است و عنوانی دارد بخواهید عنوانش را یکوقت خدای نخواسته از دستش بگیرید بدانید که این الهی نیست این شیطانی است. بخواهید مقابل یک اهل علمی که آنجا هست بایستید و خدای نخواسته حیثیت او را بشکنید بدانید که انسانی نیست و این الهی نیست شیطانی است. با همه محبت کنید با محبت میشود منحرفها را مستقیم کرد بهتر از اینکه با شدت و حدت، گاهی نمیشود والّا غالباً میشود. پیغمبر اکرم نبی رحمت است اصلاً برای رحمت آمده، آنجایی هم که آن منحرفهای غیر قابل اصلاح را امر به قتل میکرد مثل یک غدة سرطانی که در یک بدن باشد برای اصلاح بدن آن غده را باید بیرون آورد چاره نیست این غده‌های سرطانی گاه یک جامعه را فاسد میکنند و این هم رحمت بر جامعه است.

  صص57-55

... جنگهایی که الان در دنیا هست و ممالک زیادی پشت سرهم می‌جنگند و آمریکا از آنطرف و شوروی از آنطرف کمک می‌کنند به اینها، اینها همه جنگهای انحرافی است برخلاف انسانیت است.

ص 59

 

یادآوری: نحوه نگارش و رسم‌الخط عمدتاً با توجه به متن کتاب آمده است.

منبع: کتاب تفسیر امام از سوره حمد / قسمت اول و دوم/ حزب جمهوری اسلامی(دربردارنده تفسیر بخشهایی از سوره حمد و سوره اقراء)

 

   + مهدی رزاقی - ٦:۱٩ ‎ب.ظ ; ۳ بهمن ۱۳۸۸