حرف دیروز(15)- درباره 13 آبان 1358- قسمت سوم(قسمت آخر)

حرف دیروز(15)- درباره 13 آبان 1358- قسمت سوم(قسمت آخر)

(182) 

  نگاهی به رئوس مطالب برخی از شماره‌های اسناد منتشر شده از سفارت:

- شماره(13) با عنوان "دخالتهای امریکا در ایران(4)". با مطالبی درباره وضعیت ایران پیش از پیروز شدن انقلاب، بررسی میزان نفوذ امام، برخی گزارش‌های مربوط به تظاهرات‌ها و اعتصاب‌ها و.... 

- شماره 15 با عنوان "دخالت‌های آمریکا در ایران". با مطالبی درباره وقایع پس از انقلاب، ترورها، گروه‌ها و احزاب(حزب خلق/ آقای شریعتمداری؛ ملی-مذهبی‌ها و...)، روحانیان مخالف(آقای طالقانی را هم در این زمره معرفی می‌کند)، با مطالبی درباره آقایان رفسنجانی، طاهری، خادمی، حسن طباطبایی قمی، منتظری و ...(بی‌دقتی‌ها و اشتباهاتی هم دارد؛ مثلاً در صفحه 25، دکتر چمران را با عنوان یک شیعه انقلابی از "لبنان" معرفی کرده‌اند-ممکن است به دلیل فعالیت‌های ایشان در لبنان و همکاری با امل و امام موسی صدر که ایشان هم ایرانی هستند.)، گزارش‌هایی از برخی شهرها، تظاهرات ضد امریکایی(ص 62 و 65)، الگوی جمهوری اسلامی، ایجاد و تصویب قانون اساسی(68، 74، 130 و...)، وضعیت و تصویر امریکا در ایران(ص 77، 83 و...)، سیاست نفتی، گروه‌ها و احزاب، احتمال وقوع کودتا در ایران(ص 112 و...)، تشنج بین ایران و عراق، حقوق زنان، وضعیت اقلیت‌ها، اشاره و نقل موضوعاتی مانند این‌که مستضعفین وارثان زمین خواهند شد، موضوع  ولایت فقیه، گزارش‌های تحلیلی سیاسی یا بازرگانی و....

- شماره 16 با عنوان "دخالت‌های آمریکا در ایران"؛ با مطالبی درباره مشکلات روابط ایران و ایالات متحده و سیاست‌های مورد نیاز، پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت(ص 16، 71، 76، 81، 122، 152، 154، 161، 188و...)، گزارش درباره برخی شهرها، گزارش‌های تحلیلی اقتصادی و...، اوضاع تهران و شلوغی‌ها، فعالیت‌های حزب خلق مسلمان در آذربایجان، پیشنهادهای فعالیت‌های فرهنگی، برخی گروه‌های مسلمان خارجی، نحوه مواجهه با تبعیدی‌ها [یا گریختگان]، سیاست شوروی، اثرگذاری‌های آقای طالقانی، مجلس خبرگان[قانون اساسی]، نظرات و بیانات امام، تشکیل و تصویب قانون اساسی، ولایت فقیه، روحانیان، روشنفکران، فرار مغزها(ص 130)، پیش‌بینی خروج کنترل امور از دست دولت موقت(ص 149)، حقوق بشر(ص 176)، آقای منتطری(ص 192 و...) 

- شماره 17 با عنوان "رابطین خوب آمریکا" این اسناد مربوط به قبل از انقلاب است؛ با مطالبی درباره‌ی آقایان سید حسین نصر(ص 68)، احسان نراقی(ص 23)، متین دفتری(احمد/ هدایت‌الله: ص 110)، پرویز رائین(ص 112)، محمود طلوعی(ص 36 و 113)، پرویز راجی، حسن بقایی(ص 114)، شاهپور رپورتر(اردشیر جی: ص 118) و.... این مجموعه مربوط به اسناد پیش از انقلاب است و ضمیمه‌ای درباره سابقه فساد و پارتی‌بازی و انجام کارهای خلاف قانون دارد و به این سابقه از زمان داریوش و قاجار و... اشاره کرده است. مطالب آمده در مورد برخی از افراد، با عنوان این کتاب تناسبی ندارد.

- شماره (18) با فصل‌های مستقلی درباره آقایان بازرگان،محمد توسلی، سحابی، بنی‌صدر، ابراهیم یزدی، قطب‌زاده، صادق طباطبایی، علی‌اکبر معین‌فر و...(درباره بعضی از این افراد مطالبی درباره‌ی اسلام‌گرایی، تقیدات مذهبی و... آن‌ها آمده است. همچنین گویا این مجموعه فصل مستقلی درباره‌ی آقای عباس امیرانتظام ندارد)

- شماره(19) با عنوان "امریکا حامی اشغالگران قدس". با موضوعاتی درباره روابط امریکا و اسرائیل، روابط‌‌شان با ایران و رژیم پهلوی و نیز اسنادی مربوط به بعد از انقلاب   - مطالب پیشنهادی دیگر برای مطالعه:

  • حرف دیروز(4)- دشمن دانا، نوشته بیستم وبلاگ
  • حرف دیروز(8)- ملوان زبل، نوشته چلم وبلاگ
  • حرف دیروز(11)- مجاهد پیر، نوشته چهل‌و‌نهم وبلاگ
  • پست مرداد/امرداد، نوشته صد و هجدهم وبلاگ
  • حرف دیروز(13)- خوف و رجاء، نوشته صد و سی‌وهفتم وبلاگ
  • حرف دیروز(14)- استحاله، نوشته صد و چهل‌وپنجم وبلاگ

 - به ویژه مطالعه‌ی شماره‌های 15، 16 و 18 از اسناد منتشر شده از سفارت امریکا را  پیشنهاد می‌کنم

- معرفی دو کتاب دیگر(به ویژه پیشنهاد می‌کنم که کتاب اول را که به طور خاص درباره موضوع گروگان‌گیری است اگر در دسترس‌تان بود، ببینید):

* گروگان‌گیری در ایران و مذاکرات محرمانه تهران؛ پیر سالینجر، ترجمه‌ی دکتر جعفر ثقة الاسلامی؛ انتشارت نوین؛ چاپ اول شهریور 1362

* روابط سیاسی ایران و آمریکا؛ آبراهام یسلسون؛ ترجمه‌ی محمدباقر آرام؛ انتشارات امیرکبیر؛ چاپ اول 1368

   + مهدی رزاقی - ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ ; ٢۸ بهمن ۱۳۸٦