آن یکِ بیش از هزار

آن یکِ بیش از هزار

(۱۷۵)

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

  فقدان استاد سید جعفر شهیدی، ضایعه‌ای دریغ‌آور است. بقیة السیف یکی یکی می‌روند و افزون بر اندوه این از دست دادن، ما باید نگران این نیز باشیم که به قدر کفایت کسانی هستند که بتوانند جای خالی آنان را ترمیم کنند یا نه.

   در اواخر دهه‌ی شصت و سال‌های اول دهه‌ی هفتاد ، با ساخت برخی برنامه‌های تلویزیونی، چاپ مطالبی در نشریات و روزنامه‌ها، انتشار برخی نامه‌ها، بعضی موضع‌گیری‌ها و برخوردها و...  نسبت به اثرگذارانی در عرصه‌ی فرهنگ و ادب جفاها، کم لطفی‌ها  یا نامراعاتی‌هایی شد. در طی روزگاران، کسانی چون مرحوم استاد عباس زریاب‌ خویی، مرحوم دکتر عبدالحسین زرین‌کوب، دکتر اسلامی ندوشن، دکتر باستانی پاریزی و... با کم مهری‌هایی مواجه شدند.  

 

تقریب به مضمون، در مجموعه‌ی "ای کوته آستینان" آقای سعیدی سیرجانی، چنانچه درست در ذهنم مانده باشد، نقل می‌کنند که در سفری با دکتر شهیدی به هند، در سفارت از آنان خواسته می‌شود که برای ایجاد اطمینان از این‌که آنان مشروب نخورده‌اند، اجازه بدهند که دهان‌شان را بو کنند. گر چه بعدها به مطلبی در نفی یا اثبات این موضوع برنخوردم، اما این موضوع روشن است که زحمت کشیدگانی در عرصه‌ی فرهنگ این کشور، مورد برخی بی‌مهری‌هایی قرار گرفته‌اند و متأسفانه دکتر شهیدی هم به رغم وجه‌ی بلند اسلامی‌شان شاید که کامل به کنار از این موضوع نبوده‌اند....

 

  گاه به اعتبار این گزاره می‌اندیشم که آیا چنین است که «هنرمند هر جا که باشد قدر بیند و هر جا که رود، صدر نشیند؟». والله اعلم.

 

  دکتر شهیدی در حوزه ادبیات، در حوزه تاریخ و به ویژه نگاه تحلیلی به تاریخ اسلام زحمات ارزنده‌ای متحمل شده‌اند و آثار برجسته‌ای به یادگار گذاشته‌اند. فعالیت‌های ایشان در مؤسسه لغت‌نامه مرحوم دهخدا از دیگر آثار باقیه ایشان خواهد بود ان‌شاء‌الله. و به گمانم دانش و تحقیقات مجتهدانه ایشان در حوزه‌ی دین و فقه، جنبه‌ی مغفول مانده‌ی شخصیت علمی ایشان است که گویا تحت الشعاع دیگر  نشئات ایشان قرار گرفته است.

 

خداوند بر صواب و نام نیک ایشان بیفزاید و حق ایشان را بر ما حلال کند و ما را قدردان اهل معرفت قرار دهد.

 

 

 

برخی از آثار دکتر شهیدی:

 

ترجمه نهج‌البلاغه[برنده جایزه کتاب سال 1369]/ تاریخ تحلیلی اسلام/ علی از زبان علی(زندگانی امیر مؤمنان علی)/ زندگانی فاطمه زهرا/ پس از پنجاه سال(پژوهشی تازه پیرامون قیام حسین علیه السلام)/ زندگانی علی بن الحسین/ فاطمه دختر محمد(ص)/ انقلاب بزرگ(ترجمه الفتنة الکبری)/ آشنایی با زندگانی امام صادق/ در راه خانه خدا/ شرح مثنوی شریف(ادامه کار مرحوم فروزان‌فر)/ ستایش و سوگ امام هشتم در شعر فارسی/ مهدویت/ جنایت تاریخ/ چراغ روشن در دنیای تاریک/ از دیروز تا امروز(مجموعه مقالات)/ همکاری در تدوین لغت نامه دهخدا/ و....(ایشان همچنین به تصحیح آثاری نیز پرداخته‌اند)

 

(خلاصه‌ای درباره استاد سید جعفر شهیدی: ایشان در سال 1299 یا 1297خورشیدی در بروجرد متولد شدند، در نجف به تحصیلات حوزوی پرداختند و پس از مراجعه به تهران در دانشکده معقول و منقول و در دانشکده ادبیات به تحصیلات آکادمیک پرداختند. ایشان از یاران اصلی مرحوم دهخدا در تدوین لغت‌نامه دهخدا بودند و برای سال‌های متمادی ریاست مؤسسه لغت‌نامه دهخدا را به عهده داشتند. و بالأخره ایشان در بیست‌وسوم "دی ماه" 1386به دیدار حق شتافتند. رضا و رضوان الهی بر او)

 

 

 

 

 

   + مهدی رزاقی - ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ ; ٢۳ دی ۱۳۸٦