زی طلبگی

توصیه های اخلاقی استاد محمد رضا حکیمی به طلاب

 


به گزارش رسا، استاد محمدرضا حکیمی با اشاره به این که طلبه، یک سرباز است و محدودیت‌هایی که برای یک سرباز وجود دارد برای طلبه نیز هست، گفت: سرباز هنگامی که به سربازی می‌رود از خانواده و بسیاری از مسایل دور و وارد حوزه‌ خاص خود می‌شود. طلبه نیز باید از تجمل دوری کند، به خوراک اعتنای جدی نداشته باشد مگر به مقداری که سلامتی را تأمین می‌کند، به دنیا و مقام و شئون دنیا توجهی نداشته باشد و ساده زیست باشد.
وی افزود: طلبه‌ باید در کسب دانش کوشا، اهل دعا و نیایش باشد و گمان نکند که دعا و نیایش مزاحم درس خواندن اوست. چرا که دعا خواندن، آمادگی نفس را برای پذیرش بیشتر می‌کند. برای همین در میان اهل ریاضت و سلوک اصطلاحی به نام «واردات قلبی» وجود دارد. بزرگان اهل سلوک بر این باورند که وقتی انسان مقداری ریاضت بکشد، اموری به قلبش خطور می‌کند که واردات قلبی نام دارد. اما یک سری واردات قلبی هم غیر از سلوک ریاضتی وجود دارد که در سلوک علمی است. به این معنا که اگر ما در دانش‌اندوزی به جنبه‌های تقوا ومستحبات و واجبات توجه کنیم، یک سری واردات علمی به ما می‌رسد که از خواندن کتاب به آن نمی‌رسیم.
استاد حکیمی با بیان این که طلبه باید فهم زمانی داشته باشد، اظهار داشت: کسی که هنوز مانند دوران پیش از صفویه فکر می‌کند، به درد تبلیغ نمی‌خورد و مایه ننگ و صدمه به دین است.
وی آشنایی طلاب با فرهنگ‌های جهانی را ضروری دانست و با تاکید بر اهمیت چیرگی طلاب بر زبان عربی گفت: از آنجا که متون اسلامی به زبان عربی است و ظرایف این زبان هم زیاد است، طلبه باید آن قدر عبارت‌ها و شعر و نثر عربی بخواند تا بر این زبان مسلط گردد.
استاد حکیمی اظهار داشت: طلبه باید با ادبیات فارسی نیز آشنا باشد. و دست کم یک دوره دستور زبان فارسی بخواند و فن نوشتن را تمرین کند، زیرا قلم از پایه‌های مهم تبلیغ است.
وی خوش‌خو، خوش اخلاق و متواضع بودن را از ویژگی‌های یک طلبه دانست و گفت: طلبه باید سعه صدر داشته باشد و بداند که تمامی دنیا موشک و سلاح هسته‌ای و جنگ افزار نیست، بلکه در دنیا دانشمندان و متفکران و افکار مختلف نیز وجود دارد و انسان باید به آنها احترام بگذارد.
استاد حکیمی دانستن آداب مناظره را برای طلاب ضروری دانست و افزود: همنشینی با فقرا و دوستی با آنان از اموری است که طلاب نباید آن را فراموش کنند. خداوند در حدیث قدسی می‌فرماید: رضایی حب المساکین؛ نشانه رضایت خداوند دوستی تهیدستان و فقراست.
از وصیت‌های پیامبر (ص) به امیرالمؤمنین (ع) در هنگام وفات چنین است: « تو را به نماز گزاردن در وقت خود و دوست داشتن بینوایان و همنیشینی با ایشان سفارش می‌کنم.»
وی با اشاره به این که نسل جوان دین گریز نیست، بلکه از دین آگاهی ندارد، گفت: وظیفه حوزه‌های علمیه است که به زبان این نسل آگاه شوند، و با این زبان با آنان سخن بگویند.
استاد حکیمی در پایان بیان داشت: طلبه‌ باید همواره توجه ویژه به حضرت حجت (عج) داشته باشد و مسایل طلبگی را رعایت کند تا سعادتمندترین انسان روزگار شود.

   + مهدی رزاقی - ٦:۱٥ ‎ب.ظ ; ٦ بهمن ۱۳۸٥