مدارا و مراقبه/ تعاون

 

 

مرد مصاف در همه جا یافت می‌شود؛ در هیچ جای مرد تحمل ندیده‌ام. (صائب تبریزی)

 

 

 

 

 

 

 

 

  یادمون باشه که حتی اگر لازم نباشه که آدم خودش رو عوض کنه، لازمه که همیشه مراقب باشه و کنترل کنه. هم پاییدن و پایش مهمه(Monitoring) و هم بازرسی، نظارت و کنترل(Control) و در جاهایی هم سنجش و اندازه‌گیری(Measurment).

 

 

 تسلط بر خود یا "تملک نفس"(Self-Control) زیبنده است؛ حدیثی به این مضمون نقل شده است که قوی‌ترین مردم آن است که بر خود تسلط داشته باشد.

 

 

 

 

 

 برخی 4 مرحله‌ی سلوک را بدین قرار گفته‌اند:"مشارطه، مراقبه، محاسبه و مجاهده"؛ یعنی که سالک شروط و برنامه هایی را برای خود تعریف می‌کند یا درس می‌گیرد(مشارطه)؛ مراقبت می‌کند که آن را صحیح اجرا کند(مراقبه)؛ به بررسی و محاسبه عمل خود می‌پردازد(حاسبوا انفسکم، قبل ان تحاسبوا) و کاستی‌هایش را یا امکان‌های بهتر عمل کردن خود را می‌یابد(محاسبه) و بعد از آن دوباره برای رفع کاستی‌ها و بهره گرفتن از فرصت‌های بهتر شدن جهد می‌کند و می‌کوشد(مجاهده).

 

 

 

 

 

 در مباحث بهبود مستمر، چرخه‌ای وجود دارد که پرفسور دمینگ آن را پیشنهاد کرده است و آن هم 4 مرحله دارد؛ این چرخه بهبود  مستمر به چرخه دمینگ یا چرخه PDCA معروف است. باید برنامه ریزی کرد(Plan)، برنامه را اجرا کرد(Do)، درحین اجرا باید عملکرد را کنترل کرد(Check) و در آخر دوباره بر اساس نتایج آن مراقبت‌ها اقدامات جدید را تعریف کرد(Act) و همین مسیر را پیوسته پیمود.

 

 

 بعدها، Check کردن را، برخی دیگر با Study عوض کردند و چرخه جدید را به نام چرخه‌ی PDSA نام‌گذاری کردند؛ در اینجا چیزی بیشتر از صرف کنترل کردن را مد نظر قرار داده‌اند و به جای آن "مطالعه" را پیشنهاد می‌کنند که Check کردن تنها جزئی از آن است. این مکث کردن برای بررسی عملکرد که در بعضی از سیستم‌های‌ مدیریت کیفیت، از آن به "بازنگری مدیریت" نیز یاد می‌شود، فرصت مناسبی است که بدانیم کجا می‌خواستیم برویم؟، کجا هستیم؟، ادامه راه چیست؟ و چه باید بکنیم و چگونه؟(آن داستان اره‌های خود را تیز کنید نیز برای اینجا مثال خوبی است. یعنی گاهی بهتر است که حتی برای زودتر انجام دادن کار و بهتر انجام دادن آن، برای مدتی از بریدن درخت دست کشید، اره خود را تیز کرد و دوباره کار را شروع کرد؛ اما کم نیستند کسانی که آن چنان گرم کار شده‌اند که حتی حاضر نیستند-یا متوجه نیستند که- برای بهتر انجام دادن کار، قدری مکث کنند و اره‌های خود را تیز کنند.)

 

 

 

 

 

   + مهدی رزاقی - ٩:٥٦ ‎ب.ظ ; ٢٠ امرداد ۱۳۸٦